اوراکل بلاکچین

اوراکل بلاکچین

در حیطه بلاکچین اوراکل یک منبع اطلاعاتی است. در واقع اوراکل ها خدمات ثالثی هستند که داده های خارجی را در قراردادهای هوشمند فراهم می‌کنند. آنها یک پل ارتباطی بین بلاکچین و دنیای خارج هستند. قراردادهای هوشمند و بلاکچین ها قادر به دسترسی به داده های خارج از شبکه نیستند این در حالی است که برای بسیاری از قراردادها و توافقنامه ها داشتن اطلاعات از دنیای خارجی بسیار مهم است در اینجاست که اوراکل ها وارد عمل می‌شود و پیوندی بین داده های درونی و بیرونی برقرار می کند. در واقع اوراکل ها در سیستم بلاکچین نقش مهمی دارند زیرا دامنه فعالیت قراردادهای هوشمند را گسترش می‌دهند و بدون آنها قرارداد های هوشمند کاربرد محدودی دارند  زیرا فقط میتوانند به داده های درون شبکه  دسترسی داشته باشند.

با توجه به کیفیت و کاربردهای مختلف، اوراکل ها انواع مختلفی دارند

اوراکل نرم‌افزاری

اوراکل نرافزاری یکی از متداولترین اوراکل های زنجیره ای است که منابع آنلاین اطلاعات را به بلاکچین منتقل می‌کند این اطلاعات می‌تواند از طریق داده های آنلاین، وب سایت ها و هر منبع اطلاعاتی در وب باشد. اطلاعاتی که توسط اوراکل نرم‌افزار ارائه می‌شوند شامل: نرخ ارز، قیمت دارایی،دیجیتال، اطلاعات پرواز در زمان قطعی می باشند.

اوراکل سخت افزار

اوراکل سخت افزار برای دستیابی به اطلاعات از دنیای فیزیکی و داده‌های جهان واقعی برای استفاده در قراردادهای هوشمند طراحی شده است. این اطلاعات می توانند از طریق حسگرهای الکترونیکی، اسکنر، بارکد و سایر دستگاه‌های اطلاعات خوان منتقل شوند. در واقع اوراکل سخت افزاری رویدادهای دنیای واقعی را به مقادیر دیجیتالی که برای قراردادهای هوشمند قابل درک باشد ترجمه می کند.

انواع اوراکل

اوراکل های ورودی

این اوراکل ها وظیفه تهیه اطلاعات برای قراردادهای هوشمند را دارد و در واقع آنها داده ها و اطلاعات منابع خارجی را به قراردادهای هوشمند انتقال میدهند.

 

اوراکل های خروجی

این اوراکل ها اتصال قراردادهای هوشمند را با یک منبع خارجی برقرار می‌کنند، در واقع آنها اطلاعات را از قراردادهای هوشمند به دنیای خارجی می‌فرستند و باعث می‌شوند قراردادهای هوشمند بتوانند با منابع غیر از بلاکچینی ارتباط برقرار کنند.

اوراکل های متمرکز

اوراکل های متمرکز توسط یک مرکز کنترل می شوند که به تنهایی وظیفه تامین اطلاعات قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند. استفاده از یک منبع اطلاعاتی می تواند بسیار پر خطر باشد؛ در واقع اثر بخشی قراردادهای هوشمند کامل کاملا وابسته به مرکز  کنترل کننده اوراکل است و هرگونه عنصر مخرب می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قراردادهای هوشمند بگذارد. مشکل اصلی اوراکل متمرکز که باعث آسیب پذیری و کاهش مقاومتش می‌شود  نقطه تکی شکست است، به این معناست که اگر بخشی از سیستم مورد نفوذ عوامل مخرب قرار بگیرد کل سیستم تخریب می‌شود.

اوراکل های غیر متمرکز

اوراکل های غیر متمرکز اهداف و ویژگی های مشترکی با بلاکچین عمومی دارند( اجتناب از خطر متقابل).

از آنجایی که این اوراکل فقط به یک منبع اطلاعاتی متکی نیستند و قراردادهای هوشمند برای تعیین میزان اعتبار و درستی داده ها از چندین شکل مختلف در خواست اطلاعات می‌کند؛ قابلیت اطمینان اطلاعات ارائه شده به قراردادهای هوشمند بسیار بالاست. این نوع اوراکل در پیش‌بینی بازار مفید است.

 اوراکل قرارداد خاص

این اوراکل برای استفاده در یک قرارداد هوشمند منحصر به‌فرد طراحی شده است. یعنی اگر شخصی بخواهد چندین قرارداد هوشمند را مستقر کند باید به تناسب آن از چندین اوراکل  قرارداد خاص استفاده کند. این نوع اوراکل بسیار وقت گیر و گران قیمت است و برای شرکت هایی که داده های شان را از منابع مختلف استخراج می‌کند اصلاً مقرون به صرفه نیست.

1 پاسخ

لینک ارجاع & پینگ بک

  1. […]   قرارداد های هوشمندی(قراردادهای HTLC) هستند که مهلت محدودی دارند و در آن مهلت زمانی باید معامله اتمی خود را انجام دهند. این قراردادها اطمینان حاصل می‌کنند که مبادله اتفاق می‌افتد یا خیر.  […]

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *