BitMEX

کل داستان آنچه در رابطه با صرافی بیتمِکس رخ داد

بیتمِکس صبح روز اول اکتبر، مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در نیویورک برای چهار نفر از اعضای ارشد صرافی معروف BitMEX که در هنگ کنگ مستقر است، کیفرخواست صادر کردند. با این وجود، این صرافی رمزارز هنوز به خدمات خود ادامه می دهد.

BitMEX یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزارز در جهان است و شهرت زیادی در آسان گرفتن روشهای احراز هویت مشتری (KYC) و صدور شناسه معتبر برای کاربران خود دارد که دست کم تا اواسط آگوست سال جاری به این شکل بوده است. علاوه بر این، کاربران بدون احزار هویت مجاز به برداشت مقدار زیادی وجه هستند.

با کمی تحقیق می توان متوجه شده که این شرکت از یک ساختار سازمانی پیچیده بین المللی استفاده می کند. بیتمِکس ثبت نام های خود را در «سیشل(Seychelles)» در دفاتر هنگ کنگ و نیویورک انجام می‌دهد؛ اگرچه از نظر حقوقی، این امر به احتمال زیاد قابل اختلاف است. این صرافی اغلب در میان پنج صرافی برتر در سطح بین المللی بوده است.

این اتهامات چقدر جدی است؟

ایالات متحده آمریکا عادت دارد که برای به استرداد بین المللی افراد تحت تعقیب، اتهامات “ملایم” وارد کند. پس از ورود متهمان به ایالات متحده، این اتهامات با اتهامات دیگری جایگزین می شود. دلیل این اقدام این است که کشورهای کمی هستند که این قوانین پیچیده ایالات متحده را به ویژه در رابطه با پولشویی و جرایم مالی به رسمیت می شناسد. استرداد مجرمان را می توان با رعایت قوانین نرم انجام داد، در حالی که اتهامات اصلی پس از حضور فرد در ایالات متحده اعلام می شوند.

یک نگاه اجمالی به اتهاماتی که مقامات منتشر کرده اند نشان می دهد که اتهامات شدیدتری از جمله نقض تحریم های بین المللی متوجه مدیران بیتمکس است. شایعات حاکی از آن است که مقامات فدرال معتقدند BitMEX به احتمال زیاد نقش یک «سکوی پرتاب» را برای کشورهایی مانند ایران و کره شمالی برای فرار از تحریم ها بازی می کند. اگر این طور باشد، کمک به برخی کشورها برای انجام چنین کاری امکان دارد اتهامات سنگینی به آنها وارد شود. نقض تحریم های بین المللی، به ویژه برای آمریکا مسئله بزرگی است.

واکنش بازار

در طول روز انتشار خبر، قیمت بیت کوین ( BTC ) کاهش یافت و بسیاری از کاربران شروع به برداشت از صرافی کردند. برخی از کارشناسان با اطمینان خاطر دادن به مردم مبنی بر اینکه برای BitMEX اتفاقی نخواهد افتاد، سعی کردند هر روز جو بازار را آرام کنند.

اضافه بر این، سخنگوی یکی از شرکت های BitMEX به نام HDR Global Trading Limited  به نیویورک تایمز گفت:

«ما به شدت با تصمیم دولت ایالات متحده برای طرح این اتهامات مخالف هستیم و قصد داریم با قدرت از خود دفاع کنیم».

صرف نظر از صحت این امر، اگر به زمان بندی بیانیه نگاهی بیندازیم ، BitMEX بیشتر از موضع گیری درمورد وضعیت خود، سعی در آرام کردن بازار داشته است.

آینده BitMEX

واقعیت این است که اگر این صرافی گناهکار شناخته شود، دارایی های صرافی به احتمال زیاد برای جبران خسارت به قربانیان پولشویی و سایر جرایم ضبط خواهد شد. این به معنای مسدود شدن حساب ها، تعلیق معاملات و حتی ورود شرکت به لیست سیاه و همچنین فروش دارایی های بین المللی برای بازپرداخت به قربانیان است.

در زمان نگارش این خبر، یکی از چهار فرد متهم شده به نام «ساموئل رید» با حکم قضایی دستگیر شده است و سه نفر دیگر هنوز تحت پیگرد هستند. بنابراین، می توان گفت که کیفرخواست‌های صادر شده برای تیم ارشد BitMEX یک سیگنال قوی برای همه است.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *